Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Orarul vizitelor in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Orarul vizitelor in caz de divort

Buna ziua. Am divortat recent de comun acord la tribunal si avem o fetita de 11 luni. Domiciliul l-am stabilit la mine iar exercitarea autoritatii parintesti a fost acordata ambilor parinti. Deoarece nu am solicitat in proces stabilirea vizitelor, iar acum fostul sot pretinde sa vada copilul ori de cate ori vrea el si cand vrea el, ma intereseaza ce spune legea cu privire la orarul vizitelor pentru un minor de 11 luni. El nu doreste sa stabilim de comun acord cand sa vada fetita, ci are pretentia sa o vada cand are el chef si la ce ora vrea el, fara sa-mi comunice dinainte cand doreste sa o vada. Iar daca nu sunt disponbila cand doreste el sau are el timp, incepe sa ameninte ca are dreptul sa o vada. Nu intelege ca si eu am orarul meu si nu pot mereu sa fiu disponibila cand are el timp. In concluzie vreau sa stiu cum ar stabili tribunalul orarul vizitelor pentru un copil de varsta fetitei mele, in caz ca voi fi nevoita sa solicit acest lucru. Multumesc de raspuns.
In acest caz,instanta de tutela va decide pentru dvs,daca nu va intelegeti in privinta mentinerii relatiilor personale a tatalui cu minora.
Pentru aceasta trebuie sa formulati o cerere separata in instanta, pentru stabilirea programului de vizita ,tinand cont ca Interesul superior al fetitei dvs. trebuie sa primeze si nimic altceva.
Mult succes!
Stimata doamna,

Daca prin hotararea de divort nu s-a stabilit un program de vizitare , sunteti indreptatita sa refuzati solicitarile acestuia , fiind exagerate.

Legiutorul a conferit dreptul parintelui care nu se ocupa de cresterea si educarea copiilor sa pastreze legatura cu acestia, de vreme ce locuinta minorilor nu a fost stabilita la el.

Din acesta perspectiva, fostul sot are dreptul sa ceara, pe cale separata, sesizand instanta de judecata , stabilirea unui program de vizitare, program care va fi stabilit de comun acord sau, in cazul in care nu se va incheia o tranzactie, intervalul de timp va fi dispus de catre instanta de judecata, raportat la interesul superior al copilului .

Dumneavoastra nu justificati niciun interes,in vederea promovarii unei actiuni care are ca obiect stabilirea programului de vizitare ce ar fi exercitat de fostul sot ( dreptul si interesul pentru promovarea actiunii ii apartin numai dumealui ).

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Faptul ca ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, inseamna ca tatal are aceleasi drepturi ca si dvs si aceleasi obligatii, cumva pt copil sa nu existe schimbari odata cu separarea parintilor. Ii mai puteti pasa si lui din sarcini.. sa-i dati copilul sa-l plimbe , sa-l spele, sa-l schimbe, sa-i dea sa manance..
Ce inseamna sa fiti disponibila ?
Incercati sa va intelegeti.. daca nu reusiti si vreti un program, puteti solicita unul.
Multumesc de raspunsuri. Fostul sot e plecat in strainatate unde munceste. Cand am spus ca nu sunt mereu disponibila, m-am referit la faptul ca el sta foarte des pe messenger si are pretentia ca si eu sa stau pe mess ca sa-i arat fetita cand are el timp. Ori eu nu stau cu orele (poate nicio ora pe zi) la calculator fiindca trebuie sa ma ocup de fetita si de casa. De exemplu, si azi m-a luat la rost ca nu sunt acasa cand are el timp sa vada fetita (fiind vremea frumoasa saptamana aceasta, am iesit zilnic de mai multe ori pe zi la plimbare in parc cu fetita, iar el chiar cand eram noi plecate ar fi vrut sa o vada). Eu am tot insistat sa stabilim de comun acord o zi sau doua pe saptamana in care sa o vada , la o anumita ora. Asa nu-mi incurca nici el mie planurile si activitatile, nici eu lui. Insa pana in prezent nu vrea acest lucru, ci pretinde sa fiu disponibila cand vrea el, pentru ca dupa parerea lui a avea grija de un copil si a te ocupa de el nu pretinde niciun efort....nu e munca, deci de ce n-as avea timp sa stau toata ziua la calculator ca el. Aceasta e conceptia lui.
Iar cand e in tara si vine sa o vada, prefera sa se ocupe doar de lucrurile ''placute'', gen plimbare, si in niciun caz de schimbatul scutecului pentru ca dupa parerea lui, din nou, ''astea-s treburi strict femeiesti''.
As dori sa stiu totusi care este orarul de vizitare ''standard'', daca ii pot spune asa, pe care-l hotaraste instanta in cazul in care el ar solicita stabilirea orarului vizitelor si de ce nu ar fi in interesul meu sa solicit programul de vizitare? (personal nu-mi convine sa ma streseze zilnic ca sa vada fetita, cand de fapt pe el il intereseaza mai mult sa ma chestioneze cu privire la viata mea fiindca nu intelege ca suntem divortati si deci nu mai am de ce sa-i dau ''raportul'' , nici eu lui nici el mie).

(''Dumneavoastra nu justificati niciun interes,in vederea promovarii unei actiuni care are ca obiect stabilirea programului de vizitare ce ar fi exercitat de fostul sot ( dreptul si interesul pentru promovarea actiunii ii apartin numai dumealui '').

Si inca o intrebare: din cate am inteles eu, exercitarea autoritatii parintesti este acelasi lucru cu custodia comuna, nu?
Multumesc de timpul acordat
Corect e aceasta sintagma- autoritate parinteasca, nu custodie, ca un copil nu-i un bun pe care sa-l lasi in custodie.. dar pt ca e mai usor sa zicem asa, daca zicem " custodie" cam stim despre ce vb.
Nu mi-am imaginat ca tatal vrea sa-si vada copilul pe net.. instanta poate stabili un program si pt astfel de modalitate de legatura intre tata si fiica.. de jumatate de ora pe zi sau pe saptamana. Se va stabili si un program pt cand va veni in tara.. cate 2 ore pe zi intre 16-18 sau mai mult in week-end,.. , nu stiu propuneti dvs un program functie de programul copilului.
Puteti deschide dvs actiune cerand sa se stabileasca un program in care fata sa poata sa fie vizitata de tatal ei.
Nu e interesul dvs neaparat pt ca dvs stati cu fata in permanenta, interesul e al tatalui daca vrea s-o vada.